Quantcast
The Non-League Football Paper

Missed us? Buy The NLP here!

Subscribers login | Free sample

Newsletter

Get our weekly Football email

FA Vase First Round Draw

FA Vase

THE first round draw for the FA Vase was made yesterday at Wembley and it has thrown up a number of interesting ties.

The next round, scheduled to take place on Saturday, October 19, sees former Vase finalists West Auckland Town at home against either South Shields or Billingham Town. West were beaten by Dunston UTS in the 2012 final and will be hoping for another good run this year.

Another former beaten finalist, Glossop North End, will be at home as they take on Kinsley Boys. The North West Counties League Hillmen lost to Whitley Bay in 2009.

Elsewhere, Staveley Miners Welfare, semi-finalists in 2012 host West Didsbury & Chorlton while AFC Rushden & Diamonds travel to Woodford United with the winners of all 98 ties receiving £900 prize money.

FA Vase Wembley

This year’s FA Vase is gathering pace

The draw in full is as follows:

1 Newcastle Benfield v Marske United
2 Jarrow Roofing Boldon CA v Nelson
3 Bridlington Town v Sunderland RCA
4 Thackley v Eccleshill United
5 North Shield v Crook Town
6 Billingham Synthonia v Guisborough Town
7 West Auckland Town v South Shields or Billingham Town
8 Penrith v Morpeth Town
9 Whickham v Holker Old Boys
10 Cheadle Town v Stockport Sports
11 Glossop North End v Kinsley Boys
12 Garforth Town v Winsford United
13 Rochdale Town v Congleton Town
14 Bootle v Parkgate or Bacup & Rossendale Borough
15 Worksop Parramore v Runcorn Linnets
16 AFC Blackpool v Norton United
17 Liversedge v Armthorpe Welfare
18 Chadderton v Athersley Recreation
19 Maine Road v Atherton LR
20 Staveley MW v West Didsbury & Chorlton
21 Bartley Green v Alvechurch
22 Earlswood Town v Causeway United
23 Westfields v Bromsgrove Sports
24 Stourport Swifts v Brocton
25 Coleshill Town v Racing Club Warwick
26 Pelsall Villa v Coventry Sphinx
27 AFC Wulfrunians v Atherstone Town
28 Shawbury United v Bolehall Swifts
29 Dudley Town v Cradley Town
30 Graham St Prims v Harrowby United
31 Sileby Rangers v AFC Mansfield
32 Harborough Town v Cleethorpes Town
33 Heanor Town v Kirby Muxloe
34 Woodford United v AFC Rushden & Diamonds
35 Stewarts & Lloyds Corby v Loughborough University
36 Hucknall Town v Desborough Town
37 Radcliffe Olympic v Holwell Sports
38 Retford United v Oadby Town
39 St Andrews v Lincoln Moorlands Railway
40 Long Eaton United or Ellistown & Ibstock United v Boston Town
41 Blaby & Whetstone Athletic v Holbeach United
42 Norwich United v Bowers & Pitsea
43 Diss Town v Eynesbury Rovers
44 Gorleston v Great Yarmouth Town
45 Walsham Le Willows v Godmanchester Rovers
46 Great Wakering Rovers v Ipswich Wanderers
47 Newmarket Town v Mildenhall Town
48 Huntingdon Town v Thetford Town
49 Brightlingsea Regent v Team Bury
50 Swaffham Town v Hullbridge Sports
51 Tower Hamlets v Haringey Borough
52 Hanwell Town v London APSA
53 Oxhey Jets v Stotfold
54 Hillingdon Borough v Hadley
55 Ilford v Tring Athletic
56 Baldock Town v Berkhamsted
57 Welwyn Garden City v Bedfont & Feltham
58 Takeley v Sporting Bengal United
59 Clapton v Barking
60 St Margaretsbury v Colney Heath
61 Cockfosters v Wembley
62 Dorking v Knaphill
63 Farnham Town v East Preston
64 Littlehampton Town v Corinthian
65 Beckenham Town v Westfield
66 Cray Valley (PM) v AFC Croydon Athletic
67 Ashford United v Greenwich Borough
68 Whyteleafe v Windsor
69 Crowborough Athletic v Epsom Athletic
70 Staines Lammas v South Park
71 Chessington & Hook United or Dorking Wanderers v Hassocks
72 Newhaven v Cove
73 Eastbourne United v Pheonix Sports
74 Erith Town v Lingfield
75 East Grinstead Town v Sevenoaks Town
76 Winchester City v Sholing
77 Hamworthy United v Oxford City Nomads
78 Kidlington v Lymington Town
79 Highmoor Ibis v Folland Sports
80 Wantage Town v Abingdon Town
81 Abingdon United v Fareham Town
82 Hartley Wintney v Petersfield Town
83 Moneyfields v Christchurch
84 Bradford Town v AFC Portchester
85 Verwood Town v Laverstock & Ford
86 Alresford Town v Hythe & Dibden
87 Reading Town v Milton United
88 Binfield v Warminster Town
89 Bishop Sutton v Odd Down
90 Almondsbury UWE v Newquay or Barnstaple Town
91 Cadbury Heath v Hallen
92 Brimscombe & Thrupp v Ashton & Backwell United
93 Brislington v Longwell Green Sports
94 Bovey Tracey v Shepton Mallet
95 Saltash United v Willand Rovers
96 Plymouth Parkway v Gillingham Town
97 Tavistock v Winterbourne United
98 Exmouth Town v Bristol Manor Farm

This article was brought to you by The Non-League Paper, the UK's best-selling football title on the newsstand, on-sale every Sunday.
To subscribe to The Non-League Paper CLICK HERE

Tagged ,

Liked this story? Share it!

PinIt

Related Posts


[snack_ad id="6539132" type="1by1"]