FA Cup third qualifying round draw is made

By Adam Ellis
The draw for the FA Cup third qualifying round has been made at Wembley with a number of ties to look forward to when they are played out on the weekend of the 30 September.
Edgeley Park is sure to see one of the highest attendances for the round should Karl Marginson’s FC United of Manchester side be able to overcome the challenge of Northern Counties East League Premier Division Handsworth Parramore in their replay.
The Hatters made it through to the first round proper last season but were undone by a Gozie Ugwu double to be knocked out by Woking 4-2.
Reigning FA Vase holders South Shields enjoyed one of the standout results from the second qualifying round when they knocked out Darlington on Saturday, managing to keep a clean sheet against a free-scoring team to win 3-0 away from home.
The Mariners will face York City in the next round, who were celebrating an away win themselves by beating Salford City 2-1 at Moor Lane.
Team victorious in the third qualifying round will receive £7,000 making the replays all the more important.
High-flying Essex Senior League FC Romania have been defeated only once in competitions so far this season and will have to get a result in the return replay at Hayes & Yeading in order to face Havant & Waterlooville in the next round.
The postponed Cornwall derby between Bodmin Town and Bideford due to a waterlogged pitch will be played on Wednesday, with the victor handed an away trip to play Haringey Borough.


Full FA Cup third round qualifying draw (ties to be played weekend of 30th September)

1 1874 Northwich v Ossett Town
2 AFC Mansfield or Rushall Olympic v Boston United or Haughmond
3 Stafford Rangers v AFC Telford United
4 Newcastle Benfield v Kidderminster Harriers
5 Nantwich Town v Nuneaton Town
6 Boston Town v Warrington Town or Hyde United
7 Banbury United v Shildon
8 Scarborough Athletic v Stratford Town
9 Basford United v Kettering Town
10 Shaw Lane Association v Lancaster City
11 Buxton v Alvechurch
12 Stockport County v Handsworth Parramore or FC United Of Manchester
13 Ashton Athletic v Chorley
14 Leamington v Gainsborough Trinity
15 Stourbridge v Alfreton Town or AFC Rushden & Diamonds
16 South Shields v York City
17 Harrogate Town v Bradford (Park Avenue)
18 Swindon Supermarine v Paulton Rovers
19 Hanwell Town or Enfield Town v Glebe or Phoenix Sports
20 FC Romania or Hayes & Yeading United v Havant & Waterlooville
21 Hereford v AFC Hornchurch
22 Slough Town v Poole Town
23 Brackley Town v Braintree Town or Royston Town
24 Concord Rangers v Dorking Wanderers
25 East Thurrock United v Harlow Town
26 Chelmsford City v Weymouth
27 Cinderford Town v Hampton & Richmond Borough or Potters Bar Town
28 Oxford City v Leiston
29 Margate v Herne Bay
30 St Albans City or Cambridge City v Bridport or Cadbury Heath
31 Metropolitan Police or Heybridge Swifts v Frome Town
32 Truro City v AFC Sudbury
33 Eastbourne Borough v Bognor Regis Town
34 Bath City v Hemel Hempstead Town or Wingate & Finchley
35 Needham Market v Dartford
36 Haringey Borough v Bodmin Town or Bideford
37 Folkestone Invicta v Aylesbury United
38 Hungerford Town v Thamesmead Town or Billericay Town
39 Colney Heath or Burgess Hill Town v Wealdstone
40 Ashford Town (Middx) v Leatherhead

One Comment

  1. James Rodliff

    Hello,
    Great story, lots too look forward to. The Cornwall derby however – Bodmin is indeed in Cornwall but Bideford is in Devon, so i suppose a west-country derby…but certainly not a Cornish one!
    Best,
    James

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*