Quantcast
The Non-League Football Paper

Missed us? Buy The NLP here!

Subscribers login | Free sample

Newsletter

Get our weekly Football email

FA Cup Second Qualifying Round draw made

FA Cup FA Trophy

Non-League’s glory-hunters are running the rule over their next opponents after the draw was made for the FA Cup’s Second Qualifying Round.

The winners of the weekend’s ties, plus those clubs looking to go again in replays, know who’ll be standing in their way in the world’s oldest cup competition following Monday lunchtime’s FA Cup Second Qualifying Round draw at Wembley.

After collecting £4,500 as First Qualifying Round victors, clubs will pick up another £6,750 in prize money for winning the ties which are due to be played over the weekend of 20-22 September. Losing clubs will collect £2,250 from the The FA Prize Fund.

National League North and South clubs are entering the competition at this stage and a number will face familiar opponents. One stand-out tie sees National North table-toppers King’s Lynn Town drawn away at Alfreton Town, just three places below them in the league.

Elsewhere, National League South leaders Wealdstone, who’ve won nine of their opening 10 matches, will travel to Farnborough.

Two of the weekend’s highest-scoring teams, Halesowen Town after their 7-1 victory over Lichfield City and Stratford Town following a 6-1 win over Boldmere St Michaels, have been paired together.

Bishop’s Stortford, who edged an eight-goal thriller at Dunstable Town, will host either East Thurrock United or Peterborough Sports.

And Beaconsfield Town, who were the first team in the hat following their win over Sutton Common Rovers on Friday night will entertain Hemel Hempstead Town.

To view the full draw, rounds dates and the FA prize fund, visit: www.thefa.com.

Second Qualifying Round Draw
1 Marine v Dunston or Sunderland RCA
2 Southport v Scarborough Athletic or Marske United
3 Chester v Altrincham
4 Curzon Ashton v Blyth Spartans
5 Bradford (Park Avenue) v Morpeth Town
6 Irlam v York City
7 Tadcaster Albion or Ashton United v Pontefract Collieries
8 South Shields or Colne v Thornaby or Ossett United
9 1874 Northwich v Whitby Town
10 FC United of Manchester or Atherton Collieries v Warrington Town or City of Liverpool
11 Trafford v Darlington
12 Gateshead v Ramsbottom United
13 Guiseley v Stockton Town
14 Lancaster City or Northwich Victoria v Spennymoor Town
15 Runcorn Town v Farsley Celtic
16 Alfreton Town v King’s Lynn Town
17 Stamford v Boston United
18 Leamington v Chasetown
19 Kettering Town v Sutton Coldfield Town or Redditch United
20 Belper Town v Witton Albion
21 Loughborough Dynamo v Tamworth
22 AFC Telford United v Nantwich Town
23 Rushall Olympic v Banbury United or Gainsborough Trinity
24 Halesowen Town v Stratford Town
25 Boston Town v Leek Town
26 Buxton v Corby Town
27 Matlock Town v Kidsgrove Athletic
28 Hednesford Town v Barwell
29 Kidderminster Harriers v Stafford Rangers
30 Coalville Town v Stourbridge
31 Beaconsfield Town v Hemel Hempstead Town
32 Corinthian Casuals v Chelmsford City
33 Kingstonian v Grays Athletic
34 Walthamstow v Abbey Rangers
35 Balham v Royston Town
36 Tonbridge Angels v Eastbourne Borough
37 Margate v Concord Rangers
38 Hendon v Deeping Rangers or AFC Sudbury
39 St Ives Town v Waltham Abbey or Canvey Island
40 Maidstone United v Cheshunt
41 Potters Bar Town v Hornchurch
42 Bishop’s Stortford v East Thurrock United or Peterborough Sports
43 Dulwich Hamlet v Bognor Regis Town
44 Sutton Athletic or Flackwell Heath v Slough Town
45 Billericay Town v Basildon United
46 Tooting & Mitcham United v Dorking Wanderers
47 Hadley v Ramsgate or Arundel
48 Leatherhead or Lewes v Bowers & Pitsea
49 Cray Wanderers v Soham Town Rangers
50 Harrow Borough v Carshalton Athletic
51 Biggleswade v Chertsey Town
52 St Neots Town or Biggleswade Town v Ware
53 Badshot Lea v Hayes & Yeading United
54 Lowestoft Town v Dereham Town or Needham Market
55 Barton Rovers v Hitchin Town
56 Enfield Town v Braintree Town
57 Maldon & Tiptree v Wingate & Finchley
58 Moneyfields v Whyteleafe
59 Hartley Wintney v Chichester City
60 Metropolitan Police or Horsham v Dartford
61 St Albans City v Hastings United or Worthing
62 Kings Langley v Folkestone Invicta
63 Haringey Borough v Staines Town
64 Farnborough v Wealdstone
65 Welling United v Chipstead
66 Chesham United v Hampton & Richmond Borough
67 Weston Super Mare v Merthyr Town
68 Sholing v Weymouth
69 Hereford v Truro City
70 Portland United v Salisbury
71 Havant & Waterlooville v Taunton Town
72 Cirencester Town v Chippenham Town
73 Tavistock or Shepton Mallet v Highworth Town
74 Tiverton Town v Bristol Manor Farm
75 Poole Town v Hungerford Town
76 Swindon Supermarine v Bath City
77 Oxford City v North Leigh
78 Kidlington v Gloucester City
79 Brackley Town v Cinderford Town
80 Blackfield & Langley v Dorchester Town

This article was brought to you by The Non-League Paper, the UK's best-selling football title on the newsstand, on-sale every Sunday.
To subscribe to The Non-League Paper CLICK HERE

Tagged , , , ,

Liked this story? Share it!

PinIt

Related Posts


[snack_ad id="6539132" type="1by1"]