Quantcast
The Non-League Football Paper

Missed us? Buy The NLP here!

Subscribers login | Free sample

Newsletter

Get our weekly Football email

FA Trophy: Second qualifying round draw is out!

FA Trophy

The draw for the second qualifying round of the Buildbase FA Trophy has taken place at Wembley.

Monday lunchtime’s draw at the national stadium saw 36 ties scheduled following the weekend’s first qualifying round action.

No new clubs entered the competition at this stage. Barring replays, a host of the ties will be confirmed this week after numerous weather enforced postponements on Saturday,

The second qualifying round takes place over the weekend of Saturday 9 November 2019 . Winning clubs will bank £3,000 from the FA’s prize fund with the losers collecting £1,000.

Open to clubs from Steps 1-4, 296 teams entered the FA Trophy this season when the competition kicked off with 28 extra preliminary round ties on Saturday 28 September.

A place at next May’s Non-League Finals Day awaits for the eventual finalists in both the Buildbase FA Trophy and Buildbase FA Vase.

For more information on the round dates, exemptions and prize money visit thefa.com.

FA Trophy Second Qualifying Round Draw
1 Halesowen Town or Stamford v Grantham Town
2 Carlton Town or Matlock Town v Ashton United
3 Atherton Collieries or Scarborough Athletic v Morpeth Town
4 Sutton Coldfield Town v Stratford Town or Hednesford Town
5 Peterborough Sports or Alvechurch v Whitby Town or Worksop Town
6 Stalybridge Celtic or South Shields v AFC Rushden & Diamonds or Banbury United
7 Bromsgrove Sporting or Barwell v Redditch United
8 Kidsgrove Athletic or Colne v Buxton
9 Runcorn Linnets or Pontefract Collieries v Prescot Cables or Pickering Town
10 Radcliffe or FC United of Manchester v Basford United
11 Nantwich Town or Bamber Bridge v Coalville Town
12 Leek Town or Chasetown v Brighouse Town or Workington
13 Tamworth v Dunston or Gainsborough Trinity
14 Stourbridge or Nuneaton Borough v Lancaster City
15 Barking or Margate v Tooting & Mitcham United
16 Haringey Borough v Chipstead or Canvey Island
17 Yate Town or Tiverton Town v AFC Totton
18 Royston Town v Haywards Heath Town
19 Bognor Regis Town v East Thurrock United
20 Westfield v Poole Town or Hartley Wintney
21 Basildon United v Hornchurch
22 Wimborne Town or Taunton Town v Aveley
23 Worthing v AFC Sudbury
24 Hastings United v Whitehawk
25 Carshalton Athletic v Frome Town
26 Marlow or Sholing v Barton Rovers
27 Truro City or Blackfield & Langley v Kingstonian
28 Maldon & Tiptree v Folkestone Invicta
29 Salisbury or Dorchester Town v Kings Langley
30 Wingate & Finchley or Hayes & Yeading United v St Ives Town or Soham Town Rangers
31 Hitchin Town or Bedfont Sports v Paulton Rovers or Larkhall Athletic
32 Bishop’s Stortford or Enfield Town v Swindon Supermarine or Thatcham Town
33 Gosport Borough v Melksham Town
34 Cinderford Town or Merthyr Town v Potters Bar Town
35 Needham Market v Leatherhead
36 Metropolitan Police v Biggleswade Town

 

 

 

This article was brought to you by The Non-League Paper, the UK's best-selling football title on the newsstand, on-sale every Sunday.
To subscribe to The Non-League Paper CLICK HERE

Tagged ,

Liked this story? Share it!

PinIt

Related Posts


[snack_ad id="6539132" type="1by1"]