The Non-League Football Paper

FA Cup second qualifying round provides some tasty ties

(Photo: The FA)

By Adam Ellis

Three rounds away from the first round proper and York City and Darlington have already been handed tougher starts than they would have liked, as the second qualifying round was drawn.

In the first two ties made out of 80, the Minstermen were drawn an away trip to Moor Lane to face 2015 FA Cup surprise package Salford City, while Darlington will host a South Shields side that sit top of the Evo-Stik Division One North after conceding just two goals from four games.

With ties set to be played on the weekend of 16 September, Ryhope-based Sunderland RCA await their fate when they travel to Liversedge on Tuesday evening when their match on Saturday finished in deadlock at 0-0 – a trip to the Flamingo Land Stadium awaits the replay’s winner.

Cinderford Town will host the victor of emerging Hampshire side Hartley Wintney and Basingstoke Town, who played out a 2-2 draw at the Camrose to set up a replay.

No Step 4 club has conceded more goals in the league than Gosport Borough this season (20) and boss Alex Pike will be looking at ways to keep out Swindon Supermarine who have managed to score five goals in 360 minutes of game time.

Those sides that progress to the next round will be worthy of £4,500 in prize money and a step closer the first round proper which will be held on 4 November.

Comment below on how the draw turned out for your team or ties which intrigue you…

Full draw – Ties to be played the weekend of 16 September 2017:

1 Salford City v York City

2 Darlington v South Shields

3 Southport v Bradford (Park Avenue)

4 Ossett Town v Atherton Collieries

5 Newcastle Benfield v Ashton United

6 Warrington Town v Hyde United

7 Harrogate Town v Penistone Church

8 Spennymoor Town v Gainsborough Trinity

9 Handsworth Parramore v FC United Of Manchester

10 Albion Sports v Ashton Athletic

11 Shildon v Abbey Hey or Altrincham

12 Scarborough Athletic v Sunderland RCA or Liversedge

13 Blyth Spartans v Shaw Lane Association

14 Mossley or 1874 Northwich v North Ferriby United

15 Stockport County v Curzon Ashton

16 Stalybridge Celtic v Chorley

17 Lancaster City v Droylsden

18 Stafford Rangers v Tamworth

19 Boston United v Haughmond

20 Shepshed Dynamo v Nantwich Town

21 Deeping Rangers v Kidderminster Harriers

22 AFC Mansfield v Rushall Olympic

23 Kempston Rovers v Hereford

24 Stratford Town v Redditch United

25 AFC Telford United v Barwell

26 Nuneaton Town v King’s Lynn Town

27 Kettering Town v Kidsgrove Athletic

28 Basford United v Mickleover Sports

29 Alfreton Town v AFC Rushden & Diamonds

30 Soham Town Rangers or Westfields v Leamington

31 Grantham Town v Alvechurch

32 Buxton v Chasetown

33 Stourbridge v St Ives Town

34 Dereham Town v Boston Town

35 Leiston v Crowborough Athletic

36 Concord Rangers v Haywards Heath Town or Tunbridge Wells

37 Braintree Town v Royston Town

38 AFC Sudbury or Mildenhall Town v Littlehampton Town or Chipstead

39 North Leigh or Biggleswade Town v East Thurrock United

40 St Albans City v Cambridge City

41 Horsham v Herne Bay

42 Hemel Hempstead Town v Hendon or Wingate & Finchley

43 Lowestoft Town v Thurrock or Harlow Town

44 Metropolitan Police v Heybridge Swifts

45 Chelmsford City v Ramsgate or Egham Town

46 Ware v Leatherhead

47 Kings Langley v Margate

48 Thamesmead Town v Billericary Town

49 Baldock Town v Aylesbury United

50 Hertford Town or Grays Athletic v AFC Hornchurch

51 Glebe v Phoenix Sports

52 FC Romania v Maldon & Tiptree or Hayes & Yeading United

53 Kingstonian v Brackley Town

54 Eastbourne Borough v Carshalton Athletic

55 Folkestone Invicta v Tooting & Mitcham United

56 Cheshunt v Dorking Wanderers

57 Wealdstone v Faversham Town

58 Colney Heath v Burgess Hill Town

59 Welling United v Haringey Borough or Hitchin Town

60 Dartford v Barking

61 Hampton & Richmond Borough v Potters Bar Town

62 Whitehawk v Oxford City

63 Marlow v Ashford Town (Middx)

64 Needham Market v Chesham United

65 Slough Town v Dulwich Hamlet

66 Hanwell Town v Enfield Town

67 Havant & Waterlooville v Merthyr Town

68 Bodmin Town v Bideford

69 Bridport v Cadbury Heath

70 Gosport Borough v Swindon Supermarine

71 Bognor Regis Town v Weston Super Mare

72 Cinderford Town v Basingstoke Town or Hartley Wintney

73 Tavistock or Taunton Town v Frome Town

74 Weymouth v Chippenham Town

75 Banbury United v Thatcham Town

76 Bath City v Knaphill

77 Truro City v AFC Portchester

78 Salisbury v Poole Town

79 Paulton Rovers v Kidlington

80 Gloucester City v Hungerford Town

Tagged , , , , , , , ,

Liked this story? Share it!


Related Posts