Quantcast
The Non-League Football Paper

Missed us? Buy The NLP here!

Subscribers login | Free sample

Newsletter

Get our weekly Football email

Third qualifying round next up after FA Cup draw!

FA Cup

The FA Cup third qualifying round draw is out after being made live on TalkSPORT2 at lunchtime on Monday.

Conducted at Wembley, the draw was made by AFC Bournemouth chairman and Emirates FA Cup committee member Jeff Mostyn and Non-League aficionado Tony Incenzo.

Clubs from the National League North and South, who joined the competition in the last round, remain the highest-ranked teams in the 40 ties drawn.

The ties are still organised regionally at this stage of the world’s oldest cup competition with 17 in the northern section and 23 in the southern section scheduled after the replays from the last round are completed.

After collecting £6,750 as second qualifying round victors, clubs will pick up another £11,250 in prize money for winning the ties which are due to be played over the weekend of Saturday 5 October. Losing clubs will collect £3,750 from the The FA Prize Fund.

Nantwich Town – the first Cheshire club to win The FA Vase, in 2006 – have been handed a home tie against fellow Northern Premier League side Morpeth Town.

Isthmian League Corinthian Casuals defeated Chelmsford City at the weekend to reach the third round qualifying for the first time since 1983 and they will face Southern  League Kings Langley.

Oxford City romped to a 7-0 victory over North Leigh and they were the first team out of the hat in the southern section as they were paired with National League South rivals Hampton & Richmond Borough.

To view the full draw, round dates and the FA prize fund, visit: www.thefa.com.

FA Cup Third Qualifying Round Draw

North
1 Ashton United v Spennymoor Town
2 Halesowen Town v Chester or Altrincham
3 Hednesford Town v Curzon Ashton or Blyth Spartans
4 Nantwich Town v Morpeth Town
5 Peterborough Sports v Guiseley
6 Leek Town v Alfreton Town or King’s Lynn Town
7 Whitby Town v Gloucester City
8 Kidsgrove Athletic v Gateshead
9 Stourbridge v Kidderminster Harriers or Stafford Rangers
10 Belper Town or Witton Albion v Rushall Olympic
11 Buxton v York City
12 Tamworth v Hereford
13 Dunston v Colne or Ossett United
14 Farsley Celtic v Southport
15 Leamington or Chasetown v Darlington
16 Kettering Town or Sutton Coldfield Town v Boston United
17 Brackley Town v Warrington Town

South
1 Oxford City v Hampton & Richmond Borough
2 Lowestoft Town v Carshalton Athletic
3 Dulwich Hamlet v Eastbourne Borough
4 St Ives Town or Canvey Island v Bowers & Pitsea
5 Bristol Manor Farm v Wealdstone
6 Kingstonian or March Town United v Weston Super Mare
7 Haringey Borough v Cray Wanderers
8 Welling United v Tavistock
9 Maldon & Tiptree v Chertsey Town
10 Cirencester Town or Chippenham Town v Slough Town
11 Salisbury v Margate
12 Walthamstow or Abbey Rangers v Whyteleafe
13 Kings Langley v Corinthian Casuals
14 Ware v Potters Bar Town
15 Hayes & Yeading United v Hendon
16 Royston Town v Beaconsfield Town
17 Tooting & Mitcham United v Poole Town
18 Havant & Waterlooville v Hadley
19 Billericay Town v Bath City
20 Blackfield & Langley v Dartford
21 Weymouth v St Albans City or Worthing
22 Hartley Wintney or Chichester City v Enfield Town
23 Maidstone United v Hitchin Town

 

This article was brought to you by The Non-League Paper, the UK's best-selling football title on the newsstand, on-sale every Sunday.
To subscribe to The Non-League Paper CLICK HERE

Tagged , , , , , ,

Liked this story? Share it!

PinIt

Related Posts


[snack_ad id="6539132" type="1by1"]